Forum mieszkańców osiedla Sławka - TBS KATOWICE Strona Główna Forum mieszkańców osiedla Sławka - TBS KATOWICE
Osiedle Witosa, okolice ulic Sławka / Rataja w Katowicach

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkania z TBS na własność
Autor Wiadomość
EL CHE 
www.spartan7.pl

Wysłany: 2009-10-27, 12:22   Mieszkania z TBS na własność

We wczorajszym numerze Gazety Prawnej jest ciekawy artykuł na temat wykupu naszych mieszkań. Streszczając artykuł: do połowy grudnia br. będzie gotowy projekt ustawy, który umożliwi wykup mieszkań w TBS. Wykup zostanie nam umożliwiony na początku 2011 roku ale o tym czy lokale będą na sprzedaż decydował będzie niestety właściciel TBS. Do tego, wykupu będą mogli dokonać tylko Ci mieszkańcy, którzy wnieśli partycypację. Cena będzie ustalana przez rzeczoznawcę, więc właściciel TBS nie będzie miał wpływu na cenę. Niestety nie ma mowy o wykupie za przysłowiową „złotówkę”. Cena będzie rynkowa a czy będzie pomniejszona o partycypację tego nie wiadomo (choć mi wydaje się to oczywiste).

ps. jeśli dział nie właściwy to proszę o przeniesienie.

pozdrawiam

przemek 

Wysłany: 2009-10-27, 15:45   

Ciekawe info :-) dzięki

EL CHE 
www.spartan7.pl

Wysłany: 2009-10-28, 08:48   

Jeszcze jedno, wykup będzie możliwy jeśli kredyt wzięty na partycypację będzie spłacony.

Tomasz Kaźmierczak 
Administrator

Wysłany: 2009-10-28, 09:43   

EL CHE napisał/a:
Jeszcze jedno, wykup będzie możliwy jeśli kredyt wzięty na partycypację będzie spłacony.

No to nie ma się co zbytnio emocjonować, bo w naszym przypadku to będzie pewnie za 20-30 lat :-(

fantom 
-m- ^^ -m-

Wysłany: 2009-10-29, 07:59   

ciekawe ile taki biznes będzie kosztować z czystej ciekawości bo mieszkanko mamy z UM :)

mały głód

Wysłany: 2009-10-29, 12:49   

wszystko fajnie, tylko mieszkania TBS to raczej jest alternatywa dla tych, których na zakup własnego "M" nie stać :) poczekamy, zobaczymy co z tego wyniknie :)

fantom 
-m- ^^ -m-

Wysłany: 2009-10-29, 14:43   

dobrze ujęte, budownictwo stawiane na szybko według mnie nie jest pomysłem na przyszłość :))

EL CHE 
www.spartan7.pl

Wysłany: 2009-11-03, 12:12   

Wyjaśnijmy sobie jedno - TBS to skrót ot Towarzystwo Budownictwa SPOŁECZNEGO, podkreślam "Społecznego" a nie "socjalnego". Wielu ludzi myli te pojęcia. A różnica jest między nimi ogromna.

Mały głód mylisz także założenia - TBS-y w założeniu miały powstać dla ludzi którzy przenoszą się do innego miasta w związku z podjęciem w nim pracy. W trakcie powstawania TBS-ów założenia się zmieniały ale pamiętajmy - nigdy nie było to budownictwo socjalne. Także pojęcia o mieszkaniach dla ludzi nie mających funduszy na własne "M" należy włożyć między bajki. A partycypacja była nie dla tego żeby móc taniej nabyć lokal tylko dlatego że nie można go było sprzedać. Teraz dopiero powstaje taka ustawa i opisałem to w pierwszym poście. Sprawa przydziałów z miasta to inna bajka.

pozdrawiam

Jupla 

Wysłany: 2010-07-15, 19:49   

Update tego tematu

Artykul Gazeta Prawna 15/07/2010

fantom 
-m- ^^ -m-

Wysłany: 2010-07-15, 21:00   

moim zdaniem wole kupić mieszkanie w normalnie zbudowanym bloku. Niby mniejszy standard ale wiem że mi się ściana nie złamie w pół 8-)

bizon83pl 
Ford Scorpio Team

Wysłany: 2010-08-11, 19:21   

moim zdaniem jeśli kogoś stać żeby płacić na dzień dzisiejszy 1500 za czynsz to chyba lepiej własny domek bez czynszowy kupić i po tych 20-30 latach wsio Twoje jest :D tylko załatwić taka kasę na dom ... :shock:

fantom 
-m- ^^ -m-

Wysłany: 2010-08-12, 13:07   

tak jak mieszkania bezczynszowe na 1000leciu...kosztują tyle co normalny nowy dom. Ciekawe kto to wykupuje ja bym wolał odwaloną chatę za taką kase niż bezczynszowe mieszkanie na bidnym osiedlu/mieście.

tbesiak 

Wysłany: 2011-04-01, 20:38   

Polecam dzisiejszy artykuł z tbs24.pl wykup mieszkań TBS
Nie jest to żart prima aprilisowy :-P

EL CHE 
www.spartan7.pl

Wysłany: 2011-08-05, 10:09   

Ciąg dalszy sprawy wykupu:

Prawo co dnia nr 176 z 30 lipca.

"Do sprzedaży będą mogły trafić mieszkania wybudowane co najmniej 5 lat temu, nie nowsze i tylko za zgodą właściciela (miasto/spółdzielnia). Jeżeli właściciel zgodzi się je sprzedać to nabyć będą mogli je tylko najemcy którzy partycypowali w kosztach budowy.
Nie będzie jednak żadnej taryfy ulgowej ani bonifikat"
Dla TBS to bardzo nie atrakcyjna oferta, bo dochód ze sprzedaży i tak muszą oddać do BGK i zapłacić podatek CIT. Wszystko to powoduje że w Polsce tylko Płocki TBS zastanawia się nad sprzedażą. Reszta nawet o tym nie myśli.

Nie będę tego komentował bo krew mnie zalewa...

celion 

Wysłany: 2011-09-23, 06:51   

http://tbs24.pl/artykuly/...sal-ustawe.html no to chyba wykup stanie się faktem :-)

Odpowiedz do tematu