Forum mieszkańców osiedla Sławka - TBS KATOWICE Strona Główna Forum mieszkańców osiedla Sławka - TBS KATOWICE
Osiedle Witosa, okolice ulic Sławka / Rataja w Katowicach

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkania z TBS na własność
Autor Wiadomość
Gocha 
Gocha

Wysłany: 2011-09-23, 09:44   

czytaj także ustawa nie obejmuje lokali przyznanych z UM bez partycypacji w poniesionych kosztach

celion 

Wysłany: 2011-09-23, 10:09   

No tak cos za cos. Ja akurat partycypowalem w kosztach.

Scroll 
Scroll

Wysłany: 2011-09-23, 10:30   

Gocha napisał/a:
czytaj także ustawa nie obejmuje lokali przyznanych z UM bez partycypacji w poniesionych kosztach

Będzie taka możliwość, ale najemcy, którzy nie wnieśli partycypacji będą musieli przy wykupie dodoatkowo wnieść różnicę czyli plus 20-30 % wartości, którą stanowiła partycypacja.

celion 

Wysłany: 2011-09-23, 10:34   

Czyli kto ma z UM bedzie musial wplacic calosc a ten kto partcypowal to 30% ma juz z glowy :-)

Scroll 
Scroll

Wysłany: 2011-09-23, 10:39   

Nie będzie musiał, bo zapewne nie wszyscy się zdecydują na wykup, lecz będzie mógł.

lilka 

Wysłany: 2011-09-23, 11:24   

Ale to chyba po pierwsze jest indywidualna decyzja każdego um i tbs czy w ogóle sie na to zgodzą. Myślę, że tbsy będa sprzedawać , urzędy szczerze wątpię.

szmajsi 

Wysłany: 2011-09-23, 12:37   

Nie ma się z czego cieszyć, ta ustawa to bubel przedwyborczy. Ustawa mówi, że wykup odbywa się na podstawie aktualnej ceny rynkowej mieszkania. Załóżmy teraz:

Mieszkanie np. kawalerka - koszt budowy 100 tys. Wpłacam 30% partycypacji czyli 30 tyś. TBS sfinansował resztę kosztów czyli 70 tys. Teraz ja chce wykupić mieszkanie po np. 10 latach ale już nie dopłacam 70% czyli 70 tys. tylko 100 tyś bo kawalerka jest warta na rynku załóżmy 150 tys (zakładając, waloryzacje 30% partycypacji). Nie mówiąc o comiesięcznym czynszu 1000PLN+ bo przecież TBS spłaca kredyt w BGK zaciągnięty na budowę mieszkań a kiedy go spłaci i ile zostało nikt nie wie.

Kogo będzie stać na ratę kredytu zaciągniętego na wykup plus taki czynsz?

Wiko 

Wysłany: 2012-02-04, 18:08   

W dniu 28.11.2011 r. złożyłem w Katowickim TBS Sp. z o.o. wniosek nastęującej treści cytuję:

"Na podstawie art. 33e ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego /Dz.U z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm./niniejszym
składam wniosek
o przeniesienie przez Katowickie TBS Sp. z o.o. własności lokalu mieszkalnego przy ul. Krasińskiego 14F/14 w Katowicach na najemcę tego lokalu mieszkalnego, którym na podstawie umowy najmu lokalu mieszkalnego nr 414/04 z dnia 30.11.2004 r. jest Adrian Woźniak.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 33e ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego /Dz.U z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm./ cytuję: „Lokale mieszkalne w zasobach towarzystw budownictwa społecznego, wybudowane przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 września 2009 r. mogą być wyodrębnione na własność". W związku z powyższym wnioskuję jak na wstępie".

Oto odpowiedź Katowickiego TBS Sp. z o.o. z dnia 08.12.2011 r. jaką otrzymałem cytuję:

"Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art 33e ust. 2 ww. ustawy przeniesienie własności lokalu mieszkalnego przez towarzystwo budownictwa społecznego może nastąpić wyłącznie na rzecz osoby fizycznej, będącej jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego i stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tego lokalu. Umowa w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego przy ul. Krasińskiego 14F/14 została zawarta pomiędzy Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, a Panią Kazimierą Woźniak wobec powyższego nie jest Pan stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy przedmiotopwego lokalu."

I co i nic. Z powyższego wynika, iż wykup mieszkania dla osób, które nie są jednocześnie najemcami i pratycypantami jest niemożliwy. Zmiana ustawy okazała się więc kolejnym bublem prawnym. Bublem, który w dodatku jest niekonstytucyjny, gdyż powstaje nierówność wobec prawa. Osoby takie jak ja, które są najemcami, ale nie są partycypantami (w moim przypadku partycypantem była matka) prawa do wykupu mieszkania na własność nie mają. Natomiast osobom, które są jednocześnie najemcami i pratycypantami prawo do wykupu mieszkania przysługuje.

Tym postem poszukuję osób, które wraz ze mną wystąpiłyby do Rzecznika Praw Obywatelskich, o to by Rzecznik wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art.33e ust. 2 ustawy o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej.

Nadmieniam, iz mogę przygotować stosowne wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Osobiście tak czy inaczej zamierzam wystąić w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie mniej jednak bycie osamotnionym nie sprzyja wywalczeniu sobie równych praw w Polsce. Im więcej interwencji obywateli wpłynie do Rzecznika tym większa szansa, że zajmie się on sprawą.

Tomasz Kaźmierczak 
Administrator

Wysłany: 2012-02-05, 09:43   

Wiko napisał/a:
Oto odpowiedź Katowickiego TBS Sp. z o.o. z dnia 08.12.2011 r. jaką otrzymałem cytuję:

"Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art 33e ust. 2 ww. ustawy przeniesienie własności lokalu mieszkalnego przez towarzystwo budownictwa społecznego może nastąpić wyłącznie na rzecz osoby fizycznej, będącej jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego i stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tego lokalu. Umowa w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego przy ul. Krasińskiego 14F/14 została zawarta pomiędzy Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, a Panią Kazimierą Woźniak wobec powyższego nie jest Pan stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy przedmiotopwego lokalu."

I co i nic. Z powyższego wynika, iż wykup mieszkania dla osób, które nie są jednocześnie najemcami i pratycypantami jest niemożliwy. Zmiana ustawy okazała się więc kolejnym bublem prawnym. Bublem, który w dodatku jest niekonstytucyjny, gdyż powstaje nierówność wobec prawa. Osoby takie jak ja, które są najemcami, ale nie są partycypantami (w moim przypadku partycypantem była matka) prawa do wykupu mieszkania na własność nie mają. Natomiast osobom, które są jednocześnie najemcami i pratycypantami prawo do wykupu mieszkania przysługuje.

Jeśli dobrze rozumiem, to z powyższego wynika, że osoby będące jednocześnie najemcami i partycypantami mogą złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu i w konsekwencji go wykupić na własność?

TBS musi się na to zgodzić?

Pozdrawiam
Tomasz

kreml 

Wysłany: 2012-02-05, 11:24   

Wiko a orientowałeś się jaką cenę musiałbyś zapłacić za metr2 ?

tbs22 
TBSDOBRY

Wysłany: 2012-02-14, 09:08   

Tomasz Kaźmierczak napisał/a:
Wiko napisał/a:

Jeśli dobrze rozumiem, to z powyższego wynika, że osoby będące jednocześnie najemcami i partycypantami mogą złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu i w konsekwencji go wykupić na własność?

TBS musi się na to zgodzić?

Pozdrawiam
Tomasz

Dokladnie mam to samo pytanie czy moge wykupic na wlasnosc ???
i TBS sie zgodzi?

Wiko 

Wysłany: 2012-03-13, 23:32   

kreml napisał/a:
Wiko a orientowałeś się jaką cenę musiałbyś zapłacić za metr2 ?

A może mnie stać.Nnie pomyślałeś o tym. Tu chodzi o prawo określonych obywateli i brak takiego samego prawa przez innych obywateli, czyli w pierwszej kolejności o zasadę.

[ Dodano: 2012-03-13, 23:47 ]
Mam prośbę.... CZYTAJCIE LUDZIE POSTY ZE ZROZUMIENIEM.

PO PROSTU SZUKAM OSÓB KTÓRE MAJĄ TAKĄ SAMĄ SYTUACJĘ JAK JA.

To znaczy szukam osób które są najmcami, a nie są partycypantami (na przykład partycypantem jest matka lub ktokolwiek inny).

Takie osoby będą w świetle brzmienia obecnych przepisów miały GUZIK (delikatie rzecz ujmując) a nie prawo do wykupu mieszkania. Partycypant (czyli na przykład ktoś bliski z ich rodziny) straci dotychczasową partycypację, gdyby się wyprowadziły, a gdyby mieszkały dalej to prawa do wykupu nie dostaną.... ujmując krótko takie osoby podobnie jak ja sa w czarnej D ....

Chcę poruszyć sumienie Rzecznika Praw Obywatelskich i szukam sprzymierzeńców, bo obecne przepisy są poprostu niekonstytucyjne.

Dlatego prosze nie piszcie pytań czy mnie stać, czy mieszkania będa czy nie będa za przysłowiową złotówką. A może mnie stać, a może mnie nie stać teraz, ale za 5 lat będzie mnie stać. To co będę walczył o prawo do wykupu mieszkania za 5 lat jak partycypant którym jest moja matka np w między czasie umrze ????

Proszę o poważne potraktowanie posta i czytanie ze zrozumieniem.

Osoby zainteresowane proszę o wiadomość na tzw. priv.

celion 

Wysłany: 2012-03-14, 09:00   

Partycypant to właściciel mieszkania i tyle. To do partcypanta należy 30% wpłaconych pieniędzy a nie do Ciebie. Przecież jak wynajmujesz od osoby prywatnej mieszkanie i ona Cię w nim zamelduje to nie masz możliwości wykupu bo tylko tam mieszkasz a prawa do lokalu ma przysłowiowy kowalski. Nie jesteś właścicielem i tyle. Wydaje mi się że jest wszystko zgodne z prawem. Niech wykupi Twoja Mama i przepisze na Ciebie.

Wiko 

Wysłany: 2012-03-25, 12:26   

celion napisał/a:
Partycypant to właściciel mieszkania i tyle. To do partcypanta należy 30% wpłaconych pieniędzy a nie do Ciebie. Przecież jak wynajmujesz od osoby prywatnej mieszkanie i ona Cię w nim zamelduje to nie masz możliwości wykupu bo tylko tam mieszkasz a prawa do lokalu ma przysłowiowy kowalski. Nie jesteś właścicielem i tyle. Wydaje mi się że jest wszystko zgodne z prawem. Niech wykupi Twoja Mama i przepisze na Ciebie.

Dlatego własnie prosiłem, by czytać ze zrozumieniem. Widocznie nie przeczytałeś ze zrozumieniem.

Cytowałem powyżej odp. Katowickiego TBS Sp.z o.o., który napisł mi że nie mam prawa do wykupu bo nie jestem tylko najemcą, a nie partycypantem i najemcą w jednym.

Moja matka z kolei jest partycypantem, wiec TBS napisał jej że tez nie ma prawa, bo jest partycypantem, a nie partycypantem i najemcą w jednym.

Własnie dlatego przepis jest niekonstytucyjny, różnicuje prawa ludzi. Jedni najemcy maja prawo do wykupu, bo byli partycypantami, a inni najemcy nie maja prawa bo partycypantem był ktoś bliski. TBS twierdzi że pieniądze mojej matki przepadają na ich własnoiść. Nie wiem cz teraz to dla ciebie jasne czy delaej nie jasne.

msilent 

Wysłany: 2012-04-04, 22:40   

A nie możesz sprawić by Twoja mama stała się znów najemcą mieszkania? Zamelduj ją, wymelduj siebie - wtedy ona będzie najemcą. Później niech złoży wniosek o wykup mieszkania, pieniądze dasz jej w darowiźnie, po całej sprawie, o ile się uda, mama daruje Ci mieszkanie.

Odpowiedz do tematu